Pranešimas spaudai 2009 sausio 19 d.

2009 01 19

Akliesiems ir silpnaregiams Lietuvoje – Hario Poterio nuotykiai Brailio raštu

Viešoji įstaiga „Brailio knyga” sausio mėnesį išleido septintąją, paskutiniąją serijos Haris Poteris knygą „Haris Poteris ir mirties relikvijos“ Brailio raštu. Lietuva tapo viena nedaugelio Europos valstybių, kurioje akliesiems suprantamu raštu nuo 2006 metų buvo išleistos visos 7 Džoanos Rouling (Joanne Rowling) sukurtos knygos apie burtininką berniuką.

Knygos buvo atiduotos Lietuvos aklųjų bibliotekai bei jos padaliniams kituose miestuose, iš kur jos pasieks visos Lietuvos skaitytojus. Knygos „Haris Poteris ir Mirties Relikvijos“ bei dar 5 šios serijos knygų leidybą rėmė telekomunikacijų bendrovė TEO LT, AB.

VšĮ „Brailio knyga“ vadovės Giedrės Četyrkovskienės teigimu, Lietuvoje yra maždaug 7 tūkst. regėjimo negalią turinčių žmonių, kuriems ypač svarbu ne tik klausytis įskaitytų knygų, tačiau ir turėti galimybę patiems jas skaityti.

„Brailio raštu leidžiamų knygų tiražai yra sąlyginai nedideli, leidyba nėra sisteminga, todėl jų leidyba brangi. Lietuvoje tokių knygų ypač trūksta, todėl labai džiaugiamės akliesiems jų suprantamu raštu galėdami pateikti šio pasaulinio bestselerio seriją“, – teigė G. Četyrkovskienė.

Brailio raštu leidžiamos knygos yra keletą kartų didesnės už įprastas. Pavyzdžiui, „Haris Poteris ir mirties relikvijos“ yra atspausdinta devyniose už enciklopedijos tomą didesnėse knygose. Visą Hario Poterio nuotykių seriją Brailio raštu sudaro 50 knygų.

Lui Brailio (Louis Braille) 1829 metais Paryžiaus Aklųjų institute sukurto rašto „raides“ sudaro šeši taškai, išdėstyti po tris dviejuose stulpeliuose. Siekiant suformuoti rašmenį, taškai yra pažymimi tam tikruose taškuose iš šešių. Aklieji skaito čiuopdami pirštais, rašo įspausdami specialiu rašikliu ar aklųjų rašomąja mašinėle specialiame popieriuje.

20-ojo amžiaus pradžioje knygos aklųjų raštu užsienio kalbomis buvo pradėtos vežti į Lietuvą. O lietuvių kalbai Brailio abėcėlę pritaikė Pranas Daunys, remdamasis latvių, vokiečių bei kitų lotynų abėcėlės kalbų abėcėlėmis. Pirmoji lietuviška knyga Brailio raštu buvo išleista 1928 metais.

Kiti apie mus:

Kauno diena

Elta

Alfa.lt

Delfi.lt

ru.delfi.lt

Lrytas.lt

Anonsas

CultureNews

Varena.info

2009 02 03 LRT laida “Ryto garsai” Apie lietuviškas knygas Brailio raštu. Simonos Aginskaitės pasakojimas.

  • /
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
[Pirmas skirsnis – Sausis] – Pirmas skirsnis – Sausis