Pranešimas spaudai 2010 m. rugpjūčio 30 d.

2010 08 30

Vilnius

Brailio raštu Lietuvoje išleistas jau antrasis Stephenie Meyer bestseleris “Jaunatis”

Knygas akliesiems ir silpnaregiams leidžianti VšĮ „Brailio knyga“ rugpjūtį išleido jau antrą vienos žinomiausių amerikiečių rašytojų Stephenie Meyer bestselerį „Jaunatis“ (angl. New Moon). Šių metų kovą knygų Brailio raštu sąrašą papildė S. Meyer romanas „Saulėlydis“.

„Jaunatyje“ S. Meyer pateikia patrauklų romantikos, įtampos ir antgamtiškumo derinį. 2006 metais išleista knyga per savaitę pakilo į penktą „The New York Times“ perkamiausių knygų sąrašo vietą. Dar po savaitės romanas pakilo į perkamiausių knygų sąrašo pirmąją vietą, kur išbuvo net 11 savaičių. Kritikų vertinimu, aistringa, jaudinanti ir netikėtumų kupina vampyrų saga pretenduoja tapti literatūros klasika.

2005 metais pirmą kartą publikuotas „Saulėlydis”, o vėliau ir bei kiti S. Meyer kūriniai sukėlė ažiotažą visame pasaulyje. Jų populiarumas lyginamas su legendiniu Hariu Poteriu.

S. Meyer yra tapusi daugelio literatūros apdovanojimų laureate. 2008 metais S. Meyer įtakingo JAV leidinio „USA Today“ buvo įvertina „Metų autorės“ apdovanojimu. 2009 metais buvo pastatytas romanu „Jaunatis“ paremtas filmas.

Daugiau nei dvi tris knygų Brailio raštu išleidusi „Brailio knyga“ 2006-2008 metais išleido septynias J. K. Rowling istorijas apie paauglį burtininką Harį Poterį.

Visas išleistas knygas „Brailio knyga“ dovanoja Lietuvos Aklųjų Bibliotekai, jos padaliniams bei Vilniaus ir Kauno aklųjų ir silpnaregių ugdymo centrams. Šių knygų leidybą remia įvairios šalies bendrovės. Prie S. Meyer ir kitų pastaruoju metu išleistų knygų Brailio raštu daugiausiai prisidėjo telekomunikacijų bendrovė TEO LT, AB.

Brailio raštu leidžiamos knygos yra keletą kartų didesnės už įprastas. Pavyzdžiui, „Haris Poteris ir mirties relikvijos“ yra atspausdinta devyniose už enciklopedijos tomą didesnėse knygose. Visą Hario Poterio nuotykių seriją Brailio raštu sudaro 50 knygų.

Lui Brailio (Louis Braille) 1829 metais Paryžiaus Aklųjų institute sukurto rašto „raides“ sudaro šeši taškai, išdėstyti po tris dviejuose stulpeliuose. Siekiant suformuoti rašmenį, taškai yra pažymimi tam tikruose taškuose iš šešių. Aklieji skaito čiuopdami pirštais, rašo įspausdami specialiu rašikliu ar aklųjų rašomąja mašinėle specialiame popieriuje.

20-ojo amžiaus pradžioje knygos aklųjų raštu užsienio kalbomis buvo pradėtos vežti į Lietuvą. O lietuvių kalbai Brailio abėcėlę pritaikė Pranas Daunys, remdamasis latvių, vokiečių bei kitų lotynų abėcėlės kalbų abėcėlėmis. Pirmoji lietuviška knyga Brailio raštu buvo išleista 1928 metais.

jaunatis-brailio-rastu

Kiti apie mus:

Delfi;

blog.Delfi;

VtV;

Alfa;